Marihuana lecznicza

Marihuana kontra choroby

Jak na razie marihuana jest traktowana jako ostatnia deska ratunku przy wielu ciężkich chorobach i podawana jest dopiero wtedy, kiedy inne metody leczenia zawodzą i nie ma większych szans na wyzdrowienie. Coraz częściej jednak prowadzone są badania pozwalające na potwierdzenie jej skuteczności przy przebiegu różnych chorób oraz eliminacji objawów pojawiających się w różnych chorobach niezależnie od siebie.

Nowotwory

Skuteczność marihuany w walce z nowotworami potwierdzają liczne badania, wykonane dotychczas w wielu laboratoriach. Czasami możliwe jest nawet bezpośrednie zmniejszenie wielkości guza, jak to się dzieje w niektórych formach raka piersi i nowotworów złośliwych. Marihuana wyłącza wtedy gen ID-1 odpowiadający za tworzenie się wokół nowotworu sieci zasilających go naczyń krwionośnych. Bez nich nowotwór obumiera.

Marihuana jest także bardzo przydatna jako lek osłonowy w chemioterapii. Ogranicza problemy ze strony układu pokarmowego i poprawia apetyt oraz ogranicza ból, dzięki czemu pacjent jest zdecydowanie mniej wycieńczony leczeniem i jego rokowania się poprawiają.

Stany zapalne

Składniki aktywne marihuany to bardzo skuteczne leki przeciwzapalne. Można je wykorzystywać do łagodzenia przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, objawów dny moczanowej, efektów zwyrodnienia stawów, a także objawów chorób autoimmunologicznych atakujących przewód pokarmowy, jak na przykład zespołu jelita drażliwego.

Leczenie marihuaną

Epilepsja

Zaobserwowano oszałamiającą skuteczność marihuany w leczeniu pacjentów dotkniętych padaczką. Liczba napadów i ich skala potrafią spadać drastycznie. Ma to szczególne znaczenie u dzieci dotkniętych zespołem Draverta, u których zaobserwowano tak spektakularne efekty, jak zmniejszenie ilości ataków z 300 do 1 tygodniowo.

Alzheimer i Parkinson

Badania kliniczne w stosunku do tych dwóch chorób są bardzo obiecujące. W przypadku alzheimera marihuana ogranicza powstawanie płytek amyloidowych prowadzących do uszkodzenia tkanki nerwowej. W chorobie Parkinsona jest to głównie lek przeciwbólowy, co przekłada się na poprawę zdolności motorycznych.

PTSD

Zespół stresu pourazowego jest charakterystyczny dla osób, które przeżyły tragedię. Marihuana pozwala ograniczać stany lękowe i zmniejsza stres.