Marihuana lecznicza

Łakomstwo według nauki: Marihuana a twój apetyt

Łakomstwo według nauki: Marihuana i twój apetyt

Posted by Marihuana Doctors on 02/19/2019 in Infografika

Zaktualizowano 16 sierpnia 2020 roku. Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jest tylko jeden stan umysłu, który usprawiedliwia chęć przedarcia się przez całą torbę chipsów ziemniaczanych, talerz mikrofalówki z zamrażarką spalonych taquitos, a nawet to czteromiesięczne pudełko czekolady, które babcia wysłała ci w czasie wakacji: bycie upieczonym. To przytłaczające pragnienie zjedzenia słonych, słodkich lub tłustych, bogatych w węglowodany pokarmów po spożyciu marihuany jest zjawiskiem potocznie nazywanym "munchies".

Dla osób cierpiących na gwałtowną utratę wagi lub pacjentów chorych na raka, którzy doświadczają ekstremalnych mdłości i utraty apetytu podczas chemioterapii, munchies mogą być jedną z największych zalet marihuany. Dla użytkowników rekreacyjnych, marihuana może po prostu sprawić, że pokochasz jedzenie, chociaż może to być szczególnie niemiłe dla linii talii. Ale o co dokładnie chodzi z tymi zachciankami związanymi z marihuaną? I dlaczego się zdarzają?

Jak się okazuje, neurobiolodzy są szczególnie zainteresowani przyczynami chrupania, co doprowadziło do zbadania, w jaki sposób konopie wpływają na obwody głodu w mózgu. Ten przewodnik poprowadzi cię przez naukę stojącą za tym powszechnie znanym zjawiskiem związanym z konopiami indyjskimi i badaniami, które potwierdzają te odkrycia.

Jak marihuana wywołuje apetyt

Zanim zagłębisz się w zagadkę apetytu, jaką jest marihuana i twój mózg, musisz najpierw zrozumieć podstawy konopi i układu endokannabinoidowego. Marihuana wywołuje apetyt, kiedy związek kannabinoidowy tetrahydrokannabinol (THC) wiąże się z receptorami kannabinoidowymi typu 1 (CB1) i aktywuje je, zwiększając apetyt.

Receptory CB1 są częścią naturalnego systemu endokannabinoidowego mózgu i organizmu i znajdują się w różnych miejscach. Receptory CB1 znajdują się przede wszystkim na komórkach nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym, ale występują również w niektórych narządach i tkankach obwodowych, takich jak śledziona, białe krwinki, gruczoły dokrewne oraz części układu rozrodczego, pokarmowego i moczowego.

Chociaż receptory CB1 znajdują się w różnych miejscach w organizmie, istnieją konkretne regiony, które są związane z chrupaniem po spożyciu marihuany.

    Zwoje podstawy: zwiększają przyjemność jedzenia. Przedmózgowie limbiczne: zwiększa smakowitość jedzenia. Żołądek i jelito cienkie: reguluje wydzielanie greliny, hormonu pobudzającego apetyt. Podwzgórze: reguluje apetyt i przyjmowanie pokarmów.

Rozwiązanie zagadki dotyczącej THC i apetytu

Przez lata naukowcy zmagali się z problemem zrozumienia, w jaki sposób THC, główny składnik marihuany, stymuluje apetyt. Dzięki niedawnej pracy kilku zespołów neurobiologów, te badania przybliżają nas do zrozumienia tej zagadki.

Badanie 1: Marihuana zmienia funkcjonowanie neuronów w mózgu

W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. przez Tomasa Horvatha, profesora neurobiologii na Yale, on i jego zespół badaczy odkryli, że zestaw neuronów w podwzgórzu - zwanych neuronami proopiomelanokortynowymi (POMC) - dosłownie zostaje zakodowany pod wpływem marihuany.

Przyglądając się szlakom, które kontrolują uczucie sytości, Horvath i jego zespół wysunęli hipotezę, że ekspozycja na kannabinoidy po prostu wyłączy POMC - w zasadzie zgasi światło neuronów, które mówią ci, że jesteś syty. Okazało się jednak, że POMC, które zwykle wydzielają substancję chemiczną odgrywającą rolę w uczuciu sytości, zaczęły uwalniać zupełnie inną substancję: beta-endorfiny. Beta-endorfiny stymulują apetyt i sprzyjają łaknieniu.

Mówiąc prościej, neurony, które normalnie wyzwalają uczucie sytości, pod wpływem THC stają się siłą napędową przyjmowania pokarmu.

Badanie 2: THC sprawia, że jedzenie pachnie i smakuje lepiej

Badanie przeprowadzone przez zespół europejskich neuronaukowców pod kierownictwem Giovanniego Marsicano z Uniwersytetu w Bordeaux wykazało, że THC stymuluje cebulkę węchową mózgu - część odpowiedzialną za rozpoznawanie zapachów - sprawiając, że jedzenie pachnie znacznie lepiej niż zwykle.

Ich badania, przeprowadzone na myszach, wykazały, że THC nie tylko pasuje do cebulki węchowej mózgu, ale także doładowuje zdolność myszy do wykrywania zapachów, skłaniając je do jedzenia większej ilości jedzenia, ponieważ zapach był po prostu nieodparty. Może to wyjaśniać przytłaczającą chęć jedzenia, kiedy jedzenie jest w pobliżu, ale co z jedzeniem, kiedy nie ma go w zasięgu wzroku? W kolejnych badaniach przyjrzano się uwalnianiu hormonów w organizmie, które następuje w wyniku spożywania marihuany.

Badanie 3: THC pobudza uwalnianie dopaminy

Kolejne badanie opublikowane w czasopiśmie Neuropharmacology wykazało, że marihuana może sprawić, że pokochasz jedzenie. Maria Antonietta De Luca, PhD, i jej zespół badaczy odkryli, że THC oddziałuje również na receptory w regionie mózgu zwanym jądrem akumbeny, co zwiększa uwalnianie neuroprzekaźnika dopaminy. Uwalnianie dopaminy zwiększa uczucie przyjemności, które wynika z jedzenia na haju.

Mózg naturalnie uwalnia dopaminę, kiedy spożywamy przyjemne pokarmy, ale kiedy THC jest obecne, organizm otrzymuje dodatkowy zastrzyk dopaminy z tego, co jemy.

Badanie 4: THC może faktycznie pobudzać głód

Wiemy, że THC sprawia, że jedzenie jest bardziej apetyczne i przyjemne, ale co dokładnie robi z naszymi jelitami? W badaniu prowadzonym przez Barts and the London School of Medicine naukowcy odkryli, że THC dodatkowo oddziałuje z receptorami CB1 w podwzgórzu, prowadząc do uwolnienia hormonu zwanego greliną, hormonu pobudzającego apetyt, który przyspiesza trawienie.

THC nie tylko stymuluje ten hormon, ale grelina jest również odpowiedzialna za wywoływanie uczucia głodu, które odgrywa rolę w metabolizowaniu węglowodanów, co według hipotezy naukowców jest powodem, dla którego THC powoduje uczucie głodu i łaknienie substancji bogatych w węglowodany.

Badanie wykazało również, że kannabinoidy, po związaniu się z receptorami CB1 w podwzgórzu, zwiększały poziom aktywności enzymu kinazy białkowej aktywowanej przez AMP (AMPK). AMPK jest w dużej mierze odpowiedzialna za regulację metabolizmu. Oznacza to, że THC nie tylko powoduje uczucie głodu poprzez uwalnianie hormonów głodu, ale także przyspiesza metabolizm poprzez stymulację AMPK.

Munchies dla medycyny

Podczas gdy efekty przejadania się i przyrostu masy ciała w wyniku munchies są zazwyczaj uważane za niepożądane, efekt ten może okazać się korzystny w przypadku niektórych stanów chorobowych, takich jak rak, wyniszczenie organizmu i zespół wyniszczenia związany z HIV.

Rak

Jednym z najszerzej badanych zastosowań terapeutycznych konopi i leków farmaceutycznych na ich bazie jest leczenie nudności i wymiotów związanych z chemioterapią nowotworów. Pacjenci cierpiący na brak apetytu mogą również odnieść korzyści ze spożywania konopi podczas leczenia.

Neuropatia to termin medyczny oznaczający uszkodzenie nerwów, które jest częstym powikłaniem chemioterapii i innych metod leczenia raka. Charakteryzuje się ona zazwyczaj uczuciem osłabienia, drętwienia, mrowienia lub pieczenia w dłoniach i stopach. Wykazano, że medyczna marihuana może przynieść ulgę osobom odczuwającym ból spowodowany neuropatią.

Kacheksja i zespół wyczerpania

Zespół wyniszczenia to niezamierzona i stała utrata wagi, która jest typowo związana z HIV i często prowadzi do złych wyników zdrowotnych. Kacheksja jest utratą mięśni szkieletowych i jest powszechnie związana z HIV i rakiem.

Marihuana może być skuteczna w pobudzaniu apetytu, aby pomóc zwalczać efekty zespołu wyniszczenia, jednocześnie łagodząc ból, który wynika z pogorszenia stanu mięśni w zespole wyniszczenia. Badanie opublikowane w Journal of Pain and Symptom Management wykazało, że 97 procent pacjentów z HIV cierpiących na zespół wyniszczenia zgłosiło poprawę apetytu dzięki leczeniu medyczną marihuaną.

Okazuje się, że "chrupanie" przynosi jednak pewne korzyści. Podczas gdy wielu konsumentów marihuany rekreacyjnej uważa to zjawisko za raczej niemiłe dla linii talii, inni mogą czerpać korzyści z konsumpcji medycznej marihuany.

Być może nie potrzebujemy nauki, aby stwierdzić, że spożywanie marihuany i chrupanie idą w parze - ale odkrycia neurobiologiczne, takie jak opisane przez nas badania, są o wiele ważniejsze niż wyjaśnienie zjawiska głodu. Odkrycia takie jak te pomagają utorować drogę pacjentom korzystającym z medycznej marihuany, którzy najbardziej jej potrzebują. Dowiedz się więcej o tym, gdzie znaleźć lekarza zajmującego się medyczną marihuaną tutaj.

Źródła: Smithsonian | Examine | Badanie 1 | Badanie 2 | Badanie 3 | Badanie 4 | Science Direct | AIDS Info.