Medycyna naturalna

Co konopie mogą zaoferować światu?

Pytanie o to, czy konopie mogą w przyszłości uratować nasz świat, wydaje się nieco dziwne, okazuje się jednak, że nie jest ono wcale pozbawione uzasadnienia. Znawcy tematu zwracają uwagę na to, że nasza wiedza na temat konopi jest w najlepszym razie wybiórcza, a przecież mamy do czynienia z roślinami, które są w stanie idealnie dostosować się do warunków, jakie panują wokół nich.

Są w stanie rosnąć niemal w każdych warunkach i nie przeszkadza im nawet to, że często rozwijają się na glebach, które trudno jest określać mianem zasobnych w wodę oraz składniki mineralne. Jednocześnie ich rozwój nie wymaga ani szczególnego nawożenia, ani odwoływania się do środków ochrony roślin. Systematycznie rośnie zresztą liczba ich zastosowań, a przecież wcale nie możemy zapewnić kogokolwiek, że wszystkie zostały już przez nas odkryte. Konopie mogą mieć też spore znaczenie gospodarcze, skoro mówimy w ich przypadku o roślinie oleistej, włóknistej praz rolniczej.

Konopie – cud natury

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są cennym źródłem włókna, którego zastosowanie można porównać do tego, jakie charakteryzuje len. Co ciekawe, charakteryzuje się ono odpornością na procesy gnilne, z powodzeniem można więc wyrabiać z niego te przedmioty, które w warunkach większego uwilgotnienia są narażone na rozkład biologiczny. Ciekawe zastosowania ma też surowa słoma konopna. Jej mechaniczny przerób pozwala na uzyskanie włókna zieleńcowego, a te może być wykorzystywane choćby jako wypełniacz do kabli i surowiec o przeznaczeniu papierniczym.

Owoce tej rośliny nazywane niekiedy orzeszkami konopnymi zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że w ich skład wchodzi aż osiem aminokwasów, o których wiadomo, że są niezbędne w ludzkiej diecie. Jednocześnie uważane są za wyjątkowo przyjazne środowisku. Konopie nie tylko nie potrzebują pomocy ze strony środków ochrony roślin, ale również są w stanie samodzielnie radzić sobie z chwastami hamując rozwój przynajmniej części z nich. Do celów pastewnych można z powodzeniem wykorzystywać liście konopi.

Konopie dla zdrowia

Zastosowanie konopi

Konopie odstraszają nie tylko bielinka kapustnika, ale również postrach rolników – stonkę ziemniaczaną. Ich łodygi aż w dwudziestu procentach składają się z włókna, ono samo jest zaś uważane za jedno z najmocniejszych włókien pochodzenia naturalnego, z którymi możemy się obecnie spotkać. Jest nie tylko wytrzymałe, ale i długowieczne, może być więc zarówno składnikiem tkanin, jak i papieru. Gdy analizujemy łyko konopne również możemy być zaskoczeni, okazuje się bowiem, że trudno jest wskazać inne tak bogate źródło celulozy.

Co więcej, w odróżnieniu od tego plastiku, który powstaje z wykorzystaniem ropy naftowej, plastik z konopi podlega biodegradacji, jest więc przyjazny środowisku naturalnemu. Konopie uprawia się przede wszystkim jako roślinę oleistą, choć jej nasiona są postrzegane jedynie jako uboczny plon, gdy uprawia się ją z myślą o włóknie. Wiadomo jednak, że zarówno nasiona, jak i olej to produkty, którymi warto się zainteresować, posiadają one bowiem zarówno wartości odżywcze, jak i lecznicze.