CBD

Dlaczego niemiecki rząd finansuje badania nad CBD?

Niemiecki rząd finansuje coraz więcej badań dotyczących konopi, jak również ekstraktów CBD. Nie brakuje też rządowego wsparcia dla konopnego biznesu. To niewątpliwie przełomowy moment w niemieckiej branży konopnej.

Badania nad konopiami

Produkty na bazie CBD, takie jak min. olej CBD, jak również medyczna marihuana są w Niemczech legalne. O ile te pierwsze są ogólnodostępne, to konopi indyjskie do celów medycznych pacjenci mogą kupić w aptece na receptę.

W tej chwili jednak niemiecki rząd na masową skalę finansuje badania nad roślinami konopi, dotyczące zarówno ekstrakcji kannabinoidów, jak i stosowaniu ich jako dodatków do żywności. To z pewnością przełomowy moment w tym kraju, w kwestii podejścia do konopi.

Główny kierunek badań

Badania finansowane przez niemiecki rząd skupiają się głównie na zrozumieniu w jaki sposób konopie mogą wpływać na organizm ludzki i z nim współdziałać. W Niemczech bardzo stanowczo postawiono pytanie, jakie faktycznie te rośliny mogą mieć zastosowanie w żywności i medycynie.

Już w tej chwili niemieccy naukowcy szukają odpowiedzi na pytania, czy kannabinoidy zawarte w roślinach konopi powinny być najpierw ekstrahowane, a następnie dodawane bezpośrednio do żywności.

Nie tylko badania…

Oprócz finansowania badań dotyczących konopi i powstających z nich ekstraktów, wspierani są również przedsiębiorcy z tego sektora. Przekładem może tu być berlińska firma Becanex, która otrzymała nieco ponad ćwierć miliona euro z Centralnego Programu Innowacji dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (ZIM).

Za te pieniądze Becanex ma opracować emulsję zawierającej kannabinoidy, która będzie wykorzystywana do produkcji żywności na skalę przemysłową.

Rosnąca popularność konopi

Niezależnie od rządowego wsparcia konopna branża w Niemczech dynamicznie się rozwija. W sklepach jest coraz więcej dostępnej żywności z dodatkiem konopi. Nie brakuje też produktów takich jak olej konopny czy olej CBD.

Kolejna kwestia to medyczna marihuana, która podobnie jak w Polsce, za Odrą jest dostępna dla pacjentów na receptę. Z tą tylko różnicą, że nad Wisłą wciąż nie ma uprawy i produkcji konopi indyjskich do celów medycznych, a w Niemczech ma to miejsce już od ponad roku.