Ciekawostki i porady

Najciekawsze właściwości niełuskanych nasion konopi siewnych

Osoby, które zainteresują się niełuskanymi nasionami konopi siewnej, z pewnością nie pożałują swojej decyzji, mamy bowiem do czynienia z produktem, który zwraca na siebie uwagę ze względu na swoją doskonałą wartość odżywczą.

Okazuje się, że wówczas, gdy poddajemy analizie zawartość w ich składzie kwasów tłuszczowych omega-6, omega-3 i omega-9, jest ona wyższa nawet od tej, jaką mogą nam zaproponować len i orzechy, a wszystko to odbywa się w idealnych proporcjach, co również nie może nie cieszyć.

Konopie siewne - właściwości

Na uwagę zasługuje również zawarte w nich białko, jest ono bowiem nie tylko pełnowartościowe, ale i świetnie przyswajane przez ludzki organizm. Dzięki temu nasiona konopi mogą z powodzeniem zastąpić w naszej diecie białko zwierzęce. Nie można zapominać i o tym, że w ich składzie obecna jest również witamina E znana z tego, że chroni nasz organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Już trzy łyżki nasion przyjmowane w ciągu dnia mogą też pokrywać nawet połowę dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na magnez, a przecież wiemy, że mamy do czynienia z pierwiastkiem, którego nigdy nie jest za wiele.

Konopie siewne pochodzą z Azji Środkowej i już od ponad trzech tysięcy lat są wysoko cenione z uwagi na swoje dobroczynne właściwości. Ich niełuskane nasiona to doskonały przykład tak zwanej super-żywności, mogą one bowiem zagwarantować dostęp do wielu składników odżywczych, których braki są szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu. Gdybyśmy mieli wskazać na ten składnik, który obecnie cieszy się największym zainteresowaniem ze strony naukowców, z pewnością musielibyśmy wspomnieć przede wszystkim o nienasyconych kwasach tłuszczowych. Tu mamy do czynienia nie tylko z ich wysoką zawartością, ale i z idealną proporcją. Ta wynosi 3:1 pomiędzy kwasami omega-6 i omega-3.

Niełuskane nasiona konopi

Kwasy tłuszczowe

Nienasycone kwasy tłuszczowe już od dawna budzą spore zainteresowanie, kolejne badania potwierdziły bowiem ich korzystny wpływ na ludzki organizm. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, ich działanie przeciwzapalne, nie bez znaczenia jest jednak i to, że mogą one zmniejszyć ryzyko pojawienia się zawału serca. Potwierdzono również, że są one w stanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, warto sięgać po nie przy tym również wówczas, gdy naszym problemem jest wysokie ciśnienie.

Kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 mogą też wpływać korzystnie na stan, w jakim znajduje się nasza skóra, pomagają przy tym w leczeniu nawet tak skomplikowanych schorzeń, jak łuszczyca. Poprawiają też sprawność umysłową. W nasionach konopi siewnych znajduje się również kwas gamma-linolenowy. Ten odpowiada nie tylko za prawidłowe funkcjonowanie, ale i za odpowiedni wzrost komórek oraz mięśni w całym organizmie, a jednocześnie łagodzi objawy menopauzy.