Ciekawostki i porady

Menstruacja i ból: konopie indyjskie i inne rośliny, które mogą ci pomóc

Dzisiaj skoncentrujemy się na bólu, jaki odczuwa wiele kobiet w okresie menstruacyjnym. Aktualne statystyki wskazują, że 75% kobiet poniżej 25 roku życia zmaga się z ZNP, a w rzeczywistości od 25 roku życia do pojawienia się menopauzy robi to od 25% do 50% tych kobiet. Większość z nich sięga po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, aby poradzić sobie z bólem i niepokojącymi objawami. Jednak częste stosowanie leków takich jak ibuprofen może spowodować kilka negatywnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zaburzenie równowagi flory jelitowej, odpowiedzialne za wiele problemów zdrowotnych. Aby uniknąć masowego stosowania leków, przygotowaliśmy bardzo ciekawy zestaw naturalnych leków, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu menstruacyjnego.

Dlaczego miesiączki są tak bolesne?

Wiele kobiet cierpi na dysmenorrhea, który jest bólem spowodowanym skurczami mięśni w łonie matki podczas menstruacji. Bóle brzucha, pleców, biegunka, ból głowy i skurcze to jedne z najczęstszych i najbardziej bolesnych objawów. Istnieją dwa rodzaje dysmenorrhea, każdy z nich ma swoje przyczyny i konsekwencje:

  • Dysmenorrhea pierwotna: jest to najczęstszy skurcz miesiączkowy i nie jest spowodowany żadnym innym stanem zdrowia. Jest on spowodowany przez substancję chemiczną zwaną prostaglandyną, która wytwarza skurcze pomagające macicy usunąć wyściółkę, która nagromadziła się podczas cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, bogata w krew wyściółka macicy zostaje usunięta, ponieważ nie jest już potrzebna. Ból spowodowany pierwotnym dyzmenorrhea zaczyna się zazwyczaj w bardzo wczesnym wieku i czasami zanika po porodzie.
  • Dysmenorrhea wtórna: powszechnie występująca u kobiet powyżej 30 roku życia, jest spowodowana chorobą narządów rozrodczych kobiety, np. endometriozą.

Czy konopie indyjskie mogą pomóc w łagodzeniu bólów menstruacyjnych?

Według niektórych badań odpowiednia dawka kannabinoidów może uśmierzyć bóle dzięki interakcji z receptorami układu endokannabinoidowego. Badania pokazują, że kobiety cierpiące na skurcze menstruacyjne mogą odnieść duże korzyści z marihuany w leczeniu obu rodzajów dyzmenorrhea. Udowodniono, że stosowanie marihuany i łagodzenie bólu menstruacyjnego są ze sobą powiązane ze względu na duże stężenie receptorów endokannabinoidowych w macicy i jej wyściółce.

Jakie inne rośliny mogą pomóc w walce ze skurczami menstruacyjnymi?

Marihuana nie jest jedyną rośliną o właściwościach przeciwbólowych, która może łagodzić bóle menstruacyjne. Jeśli chcesz złagodzić cierpienie, możesz użyć następujących roślin:

Artemisa annua:

W innym poście, rozmawialiśmy o wielu korzystnych właściwościach zdrowotnych tej rośliny. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów jest ona bardzo przydatna w leczeniu skurczów menstruacyjnych, ale nie tylko. Działa również na poziomie hormonalnym, ma wysoką zdolność estrogenną, ściągającą i przeciwzapalną.

Użycie: 2 wlewy dziennie przez cały cykl menstruacyjny. Dodać 2 łyżeczki Artemisa annua do 1 filiżanki wrzątku, przykryć i parzyć przez 5 minut.

Lawenda bawełniana (Cotton lavender)

Innym wielkim sprzymierzeńcem jest lawenda-bawełna ze względu na swoją zdolność do regulowania cykli menstruacyjnych z jej estrogennymi, przeciwzapalnymi, a przede wszystkim przeciwskurczowymi właściwościami.

Użycie: 2 infuzje/dzień około 10 dni przed rozpoczęciem okresu.

Biała Wierzba (White Willow)

Jedna z najskuteczniejszych roślin w leczeniu bólów menstruacyjnych dzięki wysokiemu poziomowi kwasu salicylowego, który zwiększa jego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomimo dość nieprzyjemnego smaku, ta roślina jest zdecydowanie warta wypróbowania, jeśli cierpisz na dyzmenorrhea.

Użycie: 2 infuzje/dzień. Do filiżanki wrzącej wody dodać 1 płaską łyżkę, przykryć i parzyć przez 10 minut.