Ciekawostki i porady

Dlaczego warto sięgać po olej z nasion konopi?

Olej z nasion konopi bywa postrzegany jako rozwiązanie kontrowersyjne, gdy jednak zastanawiamy się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, szybko możemy odkryć, że wątpliwości z nim związane wynikają przede wszystkim z niedopowiedzeń. Wystarczy zapomnieć o kontrowersjach z nim związanych, aby przekonać się o tym, że mamy do czynienia z unikatowym rozwiązaniem, które pociąga za sobą szereg korzyści.

Mówiąc o zaletach oleju z konopi warto wspomnieć między innymi o tym, że jest on w stanie przyczynić się do poprawy stanu, w jakim znajduje się nasze serce. Jest to zasługa odpowiedniego stosunku kwasów tłuszczowych omega-6 do kwasów omega-3, ten bowiem wspiera sprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wspomniane kwasy tłuszczowe należy docenić również dlatego, że są w stanie przeciwdziałać groźnym chorobom zwyrodnieniowym stawów.

Dlaczego warto stosować olej z konopi?

Jego właściwości sprawiają, że olej z konopi może być postrzegany jako wyjątkowo cenny suplement diety, który wzmacnia tak samo serce, jak i naczynia wieńcowe. Na stosowaniu oleju z konopi i włączeniu go do codziennej diety może zyskać również nasz mózg. Tym razem pomocny jest kwas DHA, który wchodzi w jego skład. Kwas ten już od dawna jest kojarzony z mózgiem i jego prawidłową pracą, okazuje się przy tym, że jest on w stanie utrzymywać w dobrej kondycji siatkówkę oka, co ma szczególnie duże znaczenie w pierwszym roku naszego życia.

Jeśli więc olej z konopi jest stosowany przez kobiety w ciąży, przyszłe matki mogą mieć pewność, że wyświadczają w ten sposób przysługę nie tylko sobie, ale i dziecku, które nie przyszło jeszcze na świat. Najlepszą alternatywą dla oleju konopnego jest olej lniany. Jego skład jest równie imponujący, nie można jednak nie zwrócić uwagi na to, że ma on znacznie krótszy okres przydatności do spożycia.

Zastosowanie oleju z konopi

Olej konopny dla zdrowia

Osoby, które sięgają po olej konopny powinny wiedzieć i o to, że wspierają w ten sposób również rozwijającą się w ich jelitach florę bakteryjną, co nie pozostaje bez wpływu na sposób, w jaki działa układ odpornościowy. Ma to szczególnie duże znaczenie w momencie, w którym zmagamy się z przeziębieniami oraz grypą oraz wtedy, gdy choroby te atakują kolejne osoby w naszym otoczeniu.

Jesienią i zimą intensywnie poszukujemy tych środków, które uchroniłyby nas przed chorobami, olej konopny powinien więc znaleźć się w centrum naszego zainteresowania już choćby dlatego, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem naturalnym. Z powodzeniem można go zresztą wykorzystywać w otoczeniu takich sprawdzonych rozwiązań, jak choćby czystek. Olej z konopi już od dłuższego czasu budzi też zainteresowanie producentów kosmetyków.

Po raz kolejny możemy przy tym przekonać się o tym, że nie jest ono pozbawione uzasadnienia. Może być naturalnym balsamem dla skóry, nie tylko bowiem skutecznie zmniejsza uczucie jej suchości, ale również łagodzi podrażnienia. Ma też właściwości przeciwzapalne, a to sprawia, że jego właściwości przypadają do gustu tym osobom, które obawiają się przedwczesnych zmarszczek i wiotczenia skóry będących pierwszymi etapami jej starzenia się.