Ciekawostki i porady

Jakie korzyści może nam przynieść mleko konopne?

Choć mleko krowie cieszy się sporą popularnością, nie każdy może po nie sięgać bez obaw o stan swojego zdrowia. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się jego zamienniki, a wśród nich również te mleko, które można uzyskać z nasion konopi. Okazuje się zresztą, że zainteresowanie nim jest uzasadnione.

Wśród amatorów mleka z konopi znajdują się dziś już nie tylko te osoby, które walczą z alergią na białko mleka krowiego i zmagają się z nietolerancją laktozy. Coraz częściej sięgają po nie również weganie. Do niedawna osoby te skłaniały się przede wszystkim ku mleku koziemu i sojowemu, ich problemem była jednak obecność białek uczulających sprawiających, że dla wielu osób zamienniki te były wcale nie mniej niebezpieczne niż mleko krowie.

Mleko konopne

Mleko konopne nie wywołuje reakcji alergicznych, nie jest to jednak wcale jego jedyna zaleta. Na uwagę zasługuje również to, że nie jest ono energetyczne, a tym samym można sięgać po nie bez obaw nawet, jeśli na co dzień walczy się z nadmiarem kilogramów. Warto wspomnieć i o tym, że mleko konopne charakteryzuje zarówno wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i wapnia, jest ono przy tym bogate również w inne mikroelementy i witaminy. Nie ma w nim jednak ani laktozy, ani białek powodujących uczulenie, a ponieważ mamy do czynienia z rozwiązaniem pochodzenia roślinnego, nie trzeba obawiać się również o to, że w jego składzie znajduje się cholesterol.

Oczywiście, walory prozdrowotne nie zawsze są argumentem na tyle silnym, aby skłonić nas do spożywania określonego typu pożywienia. Nie można więc nie docenić również przyjemnego smaku i zapachu mleka i apetycznej, kremowej barwy. Wszystko to sprawia, że z powodzeniem można myśleć o nim jako o zamienniku dodawanym zarówno do kawy, jak i do płatków, sosów, zup oraz różnego rodzaju koktajli. Mleko konopne nie powinno martwić tych osób, które obawiają się o jego legalność. Nie powstaje ono z konopi indyjskich, ale z konopi siewnych, które zapewniają mu wysoką wartość odżywczą.

Domowe mleko konopne

Co zawierają konopie?

Konopie znane są między innymi jako cenne źródło białka. Jest go w nich dużo, a do tego mamy do czynienia z białkiem szczególnie wartościowym, a więc takim, które z powodzeniem możemy porównywać z białkiem zwierzęcym. Osoby znajdujące się na diecie wegańskiej do tej pory bazowały przede wszystkim na soi, okazuje się jednak, że białko konopne jest o wiele lepiej przyswajane niż jego sojowy odpowiednik.

Nasiona konopi siewnych zyskały sobie jednak popularność również dlatego, że w ich skład wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Co więcej, pojawiają się one również w takich proporcjach, które sprawiają, że możemy mówić o ich optymalnym wpływie na ludzki organizm. Są to zresztą kwasy ważne dla naszego organizmu z jeszcze jednego powodu.

Pomimo swojego korzystnego wpływu na jego organizm należą do tych, których nie jest on w stanie wytworzyć samodzielnie. Dostarczanie ich raz z pożywieniem przyczynia się do tego, że wzmacnia się układ nerwowy, one same mają zaś zarówno działanie antydepresyjne, jak i przeciwzapalne. Coraz częściej mówi się też o nich jako o ważnym elemencie profilaktyki antynowotworowej.