Ciekawostki i porady

Nasiona konopi bez tajemnic - przewodnik po zastosowaniach

Nasiona konopi są uważane za pożywienie nie tylko smaczne, ale i wartościowe, okazuje się przy tym, że dobrą opinią cieszą się już od wielu lat. Niemal w każdej kulturze możemy odnaleźć tradycyjne przepisy na ich wykorzystanie, choć najczęściej mielono je po to, aby używać jako mąkę albo wytwarzano z nich olej.

W wielu krajach konopie znajdują zresztą zastosowanie do dziś, na Zachodzie możemy zaś spotkać się nawet z takimi rozwiązaniami, jak guma do żucia albo lody z konopi. Siemię konopne znajduje zastosowanie także jako składnik ptasiej karmy. Co ciekawe, w latach trzydziestych dwudziestego wieku hodowcy papug musieli stoczyć prawdziwą batalię z amerykańskim Kongresem, w czasie której zagrozili nawet, że ich ptaki nie będą śpiewać, jeśli nie zagwarantuje im się dostępu do karmy, w której znajdować będą się nasiona konopi. Kongres ustąpił i zgodził się na obrót wspomnianymi nasionami podkreślając, że muszą być one wysterylizowane tak, aby nie mogła się z nich rozwinąć żadna roślina. Ostrożność kongresmenów nie była zresztą uzasadniona.

Narkotyk czy roślina lecznicza?

W konopiach siewnych nie ma THC, sterylizacja roślin prowadzi zaś przede wszystkim do tego, że szybciej się psują. Nasiona konopi są wyjątkowo wartościowe nie tylko wówczas, gdy sięgają po nie papugi. Ich imponujące wartości odżywcze przyczyniają się do tego, że można podawać je również ludziom. Nie tylko zawierają wiele związków mineralnych, ale w pewnym stopniu są nawet w stanie absorbować metale ciężkie. Nie mają zbyt wielu witamin, te jednak można uzupełniać dostarczając do naszego organizmu świeże owoce i warzywa.

Źródło aminokwasów

W zamian należy zwrócić uwagę na to, że zawierają one sporo białka, w tym osiem najważniejszych aminokwasów, co jest ewenementem w momencie, gdy analizujemy produkty pochodzenia roślinnego. Oczywiście, gdybyśmy mieli wskazać na roślinę, która zawiera więcej białka, z pewnością byłaby nią soja, nie można jednak nie zauważyć tego, że złożone białko z soi jest zdecydowanie trudniejsze do przyswojenia.

Nasiona konopi zwracają na siebie naszą uwagę również dlatego, że zawierają sporo oleju, a ten w dużej mierze składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te zasługują na szczególną uwagę, choć bowiem są niezbędne do tego, aby nasz organizm rozwijał się prawidłowo, on sam nie jest ich w stanie wytwarzać.