Nasiona konopi

SIN vs Facebook. Społeczna Inicjatywa na Rzecz Narkoleptyki wygrywa rundę pierwszą.

Społeczna Inicjatywa na rzecz Narkopolityki (SIN), organizacja pozarządowa, od lat działa na rzecz podnoszenia świadomości o zagrożeniach związanych ze środkami psychoaktywnymi i zachęcania do świadomego ich używania. Głównym celem SIN jest ograniczenie szkód wynikających z używania substancji psychoaktywnych.

W 2018 roku Facebook usunął grupy i strony SIN bez ostrzeżenia i przejrzystości, uznając je za "niezgodne" ze Standardami Społeczności.

W styczniu 2019 roku jedno konto należące do organizacji na (należącym do Facebooka) Instagramie zostało usunięte na podobnych zasadach.

7 maja 2019 r. SIN, który był wspierany przez Panopticon Foundation, złożył pozew, żądając od Facebooka publicznych przeprosin oraz umożliwienia dostępu do usuniętych stron i kont.

"Facebook otrzymał od sądu tymczasowy zakaz usuwania stron i kont oraz grup, utworzonych na Facebooku i Instagramie przez Social Narcopolitics Initiative. Trzeba było też zablokować pojedyncze posty. Działacze SIN będą mogli prowadzić edukację narkotykową do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Nie będą musieli się martwić, że stracą możliwość komunikacji ze swoimi odbiorcami. Facebook w ramach ugody został również zobowiązany do zachowania kont, stron i grup, które zostały usunięte w 2018 i 2019 roku. To po to, by w przypadku wygranej SIN można było przywrócić wszystkie znajdujące się na nich treści, komentarze innych użytkowników oraz polubienia i akcje. To nie koniec dobrych wiadomości: Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził, że polscy użytkownicy mogą pozywać internetowego giganta także w Polsce. Facebook Ireland może odwołać się od decyzji sądu do Sądu Apelacyjnego. czytamy w Panoptykonie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie poświęconej walce SIN o Facebooka.