Nasiona konopi

Jak nasiona konopi wpływają na nasz organizm?

Stosunkowo niedawno mogliśmy usłyszeć o nasionach chia, choć jednak nadal cieszą się one dużą popularnością, coraz więcej uwagi poświęca się także innemu produktowi, który można określić mianem super jedzenia. Produktem tym są nasiona konopi i choć ich nazwa sugeruje produkt o działaniu typowo rozrywkowym, nie można zapominać o tym, że mamy do czynienia z nasionami bogatymi w substancje mające korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Warto więc nie tylko poznać ich zalety, ale i dowiedzieć się, z jakiego powodu nie powinno ich zabraknąć w naszej codziennej diecie. Trudno o osobę, która słysząc o nasionach konopi, nie ma z nimi żadnych skojarzeń, choć w zdecydowanej większości przypadków te ostatnie dotyczą przede wszystkim nielegalnej hodowli.

Dostępność nasion konopi

Okazuje się jednak, że te z nasion, w które możemy zaopatrzyć się w sklepach ze zdrową żywnością, różnią się w istotny sposób od tych, którymi interesują się amatorzy narkotyków. Różnica wiąże się zresztą choćby z ich pochodzeniem, tu bowiem mamy do czynienia z nasionami z konopi siewnej, a nie indyjskiej. W praktyce oznacza to nie tylko niewielkie stężenie THC w ich składzie, ale również legalność. Sięga po nie zresztą nie tylko przemysł spożywczy, nasiona konopi cieszą się bowiem dużą popularnością również w kosmetologii.

Skład i właściwości nasion konopi

Ich popularność wiąże się, oczywiście, ze składem, mamy bowiem nasiona nie tylko bogate w kwasy omega-3 oraz omega-6, ale również – zachowujące ich idealne proporcje. Dzięki temu możemy mówić o cennym wsparciu wspomnianych nasion nie tylko w redukcji stanów zapalnych, ale i w poprawianiu odporności. Nasiona konopi są zalecane osobom zagrożonym występowaniem chorób krążenia, poprawiają funkcjonowanie mózgu, wzmacniają pamięć i sprawiają, że łatwiej można się koncentrować. Kwasy tłuszczowe są bezcenne dla zdrowia i mogą stanowić część codziennej diety.

Ziarna konopi

O nasionach konopi szczególnie pozytywnie wypowiadają się wegetarianie i weganie, ci bowiem zawsze mają pewien problem z doborem źródeł takiego białka, które można uznać za pełnowartościowe. Ziarna konopi zawierają wszystkie aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a przecież właśnie ich niedobory są charakterystyczne dla osób, które zrezygnowały z sięgania po produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie można nie docenić i tego, że nasiona konopi są wolne od cholesterolu.

Nasiona konopi w diecie

Innym argumentem przemawiającym za włączeniem nasion z konopi do codziennego menu jest ten, który mówi o ich bogactwie w minerały. Najczęściej zwraca się w tym kontekście uwagę na obecność w nich fosforu i magnezu, nie można jednak zapomnieć i cynku, żelazie oraz witaminie E znanej lepiej jako witamina młodości. Ich obecność w menu jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jednocześnie sprawia, że staje się on w większym stopniu odporny na infekcje.

Już od pewnego czasu można też usłyszeć o tym, że nasiona konopi powinny przypaść do gustu osobom chcącym pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów. Ich fenomen w tym zakresie jest łatwy do wyjaśnienia, wiąże się bowiem z dużymi ilościami błonnika wchodzącymi w ich skład.