Nasiona konopi

Do Sejmu trafiła paczka z projektem ustawy o konopiach indyjskich!

Tegoroczny polski dzień marihuany jest wyjątkowy. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zasiadł i złożył pakiet projektów ustaw dotyczących konopi. Projekty ustaw 4/20 nie tylko regulują dekryminalizację, ale także pozwalają na uprawę i stosowanie marihuany w celach medycznych.

Brak kary za 5g

Jedna ustawa z pakietu konopnego obejmuje posiadanie marihuany w celach rekreacyjnych i na własny użytek. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany proponuje brak sankcji karnych za posiadanie do pięciu gramów marihuany lub haszyszu.

Grzywna byłaby nakładana za posiadanie od 5 do 10 gramów haszyszu i ziela. Na tym nie koniec. Posłanka Lewicy Beata Maciejewska stoi na czele zespołu parlamentarnego, który proponuje, aby w gospodarstwie domowym można było trzymać 4 buszle konopi innych niż włókniste.

Uprawa konopi do celów medycznych

Kolejną z trzech ustaw proponowanych przez zespół jest ta dotycząca medycznej marihuany. Jak wiadomo, jej uprawa czy produkcja nie jest jeszcze w Polsce legalna. Co z tego wynika? Wynik. Pacjenci są zmuszeni do kupowania wyłącznie drogich, importowanych leków na bazie medycznej marihuany.

Krajowa uprawa i produkcja mogłaby znacznie obniżyć cenę leku, a także zasilić budżet państwa. Członkowie zespołu parlamentarnego popierają uprawę konopi innych niż włókniste w przemyśle farmaceutycznym i nasiennym. Popierają również nadzór nad tymi uprawami.

Posłowie proponują również regulacje, a dokładniej wyróżnienia dotyczące THC w Polsce. Zależy im na wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego pojęć "stan po użyciu tetrahydrokannabinolu" i "stan odurzenia tetrahydrokannabinolem" - analogicznie do stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości.

Posłowie proponują, aby umożliwić pacjentom posiadającym medyczną marihuanę uprawę i przetwarzanie własnych konopi.

Udogodnienia dla rolników

Kolejna z proponowanych ustaw dotyczy udogodnień dla rolników do uprawy konopi włóknistych w celach przemysłowych. Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o problemach prawnych, z jakimi borykają się rolnicy uprawiający całkowicie legalne konopie siewne.

Nowa ustawa, którą proponują parlamentarzyści, uchyla wymóg zgłaszania i rejonizacji upraw oraz usuwa listę zastosowań konopi. W projekcie ustawy proponuje się również zwiększenie maksymalnej dopuszczalnej ilości THC w konopiach włóknistych, z 0,2% do 0,3%.

Współpraca aktywistów z posłami

Wszystkie założenia do ustaw powstawały na spotkaniach przy ścisłej współpracy posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany we współpracy z działaczami konopnymi. Ustawy są również efektem szerokich konsultacji społecznych.

Parlamentarzyści zachęcają jednak wszystkich zainteresowanych do składania podpisów pod projektami ustaw. Podczas obrad Sejmu w sekretariacie Lewicy (pokój 143) lub sekretariacie KO(pokój 137) dostępne będą listy.