Nasiona konopi

Konopie i ich zalety

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak poprawić trawienie, zadbać o równowagę hormonalną i zatroszczyć się o lepszą przemianę materii. Okazuje się, że nie jest to wcale zadanie, z którym nie można się uporać, wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem wydaje się przy tym żywność z konopi.

Jeszcze kilkanaście lat temu można było odnieść wrażenie, że właściwości odżywcze nasion konopi były nie tylko minimalizowane, ale wręcz ignorowane. Powód był zresztą banalny, działo się tak bowiem przede wszystkim dlatego, że określenie konopie niepokojąco kojarzyło się z konopiami indyjskimi, a w związku z tym również z marihuaną – nielegalną używką. Warto zatem pamiętać, że nasiona konopi siewnych są wolne od substancji psychoaktywnych takich, jak THC, a co za tym idzie – nie przyczyniają się do efektów halucynogennych. Nie tylko nie uzależniają, ale również mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Produkty na bazie konopi

Istnieje szereg produktów powstających na bazie konopi siewnych. Najpopularniejszym wydaje się być olej, nie można jednak zapominać również o mące oraz o makaronach. Zainteresowanie nimi wydaje się przy tym w pełni uzasadnione, są one bowiem bogate nie tylko w nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również w nierozpuszczalny błonnik. Nie bez znaczenia jest również to, że mamy do czynienia z cennym źródłem witaminy E, makroelementów i przeciwutleniaczy.

To właśnie wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych przyczynia się do tego, że olej konopny jest promowany jako rozwiązanie, które zwiększa naszą odporność, przyczynia się do tego, że skóra wolniej się starzeje, a układ sercowo-naczyniowy pracuje prawidłowo nawet pomimo zagrożeń, jakie na niego czyhają. Naukowcy mają też dowody na to, że olej konopny może okazać się skuteczny w walce z łuszczycą.

Właściwości odżywcze konopi

Skład oleju z konopi

Duża popularność oleju z konopi siewnych wynika również z tego, że mamy w ich przypadku do czynienia z idealnym białkiem. Jego skład obejmuje wszystkie aminokwasy, w tym osiem tych, których nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie. Oczywiście, białko takie istnieje w przyrodzie, do niedawna jednak właściwości tego rodzaju były charakterystyczne wyłącznie dla białka zwierzęcego.

Nasiona zwracają na siebie uwagę również ze względu na bogactwo błonnika. Ten jest wysoko ceniony nie tylko dlatego, że oczyszcza jelita, nie można bowiem nie docenić i tego, że obniża on nasze zapotrzebowanie na cukier. Jeśli doda się do tego składniki odżywcze szybko jasnym stanie się to, dlaczego mówimy o rozwiązaniu, które okazuje się bezkonkurencyjne w procesie eliminowania niedoborów żywieniowych u pacjentów, którym brakuje niedoborów i witamin.