Nasiona konopi

Obejrzyj pierwszy polski film o medycznej marihuanie "Podziemia nadziei". Witamy we Wrocławiu.

Już 12 kwietnia o godz. 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbędzie się projekcja pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o medycznej marihuanie. "Podziemia nadziei" wyreżyserował Jan Bluz. Film zdobył nagrodę publiczności na 18. edycji Watch Docs. Film będzie miał swoją kinową premierę, a następnie zostanie wyświetlony w kilkunastu polskich miastach w nadchodzących miesiącach. Niestety w naszym kraju są tysiące nielegalnych użytkowników. Polska, kraj, który ma jedną z najsurowszych polityk antynarkotykowych w Unii Europejskiej, nie definiuje używania medycznej marihuany.

Pomimo faktu, że stosowanie marihuany w celach leczniczych w Polsce zostało oficjalnie zalegalizowane w 2017 r., lek ten pozostaje prawie niemożliwy do znalezienia w aptekach. Pacjenci zmuszeni są kupować ją na czarnym rynku lub nielegalnie uprawiać. Wówczas w sądzie mogą pojawić się nie tylko jako zwykli użytkownicy narkotyków, ale także jako dilerzy i producenci. Film powstawał nie tylko w Polsce. Twórcy odwiedzili także Izrael, Hiszpanię i Słowenię, gdzie przeprowadzili wywiady nie tylko z naukowcami, ale także z pacjentami, lekarzami i aktywistami. "Underground of Hope", niezależny projekt współfinansowany przez crowdfunding, powstał nie tylko w Polsce. Twórcy odwiedzili z kamerą także Izrael, Hiszpanię i Słowenię. Przeprowadzili tam wywiady z naukowcami, a także pacjentami, lekarzami i aktywistami.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami i bohaterami filmu. Z widzami spotkają się Joanna, Krzysztof i Paulina Jaśkowiakowie, a także autor zdjęć, montażysta Przemysław Chojnacki i kompozytor ścieżki dźwiękowej Suwała oraz operatorzy Radosław i Kamila Mysłek. Spotkanie poprowadzi Monika Pławucka.