Nasiona konopi

Co warto wiedzieć o łuskanych nasionach konopi?

Łuskane nasiona konopi są promowane jako cenne źródło wielu składników odżywczych, ich entuzjaści zwracają przy tym uwagę na to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, dla którego charakterystyczne jest szerokie spektrum zastosowań. Co ważne, konopie nie są wcale współczesnym odkryciem, są bowiem znane ludzkości już od kilku tysięcy lat.

Początkowo zainteresowanie konopiami odnosiło się przede wszystkim do tych możliwości, jakie stwarzały one osobom odpowiedzialnym za wyrób tkanin. Z czasem zaczęto jednak wykorzystywać je również do produkcji papieru. Dziś istnieje także szereg innych gałęzi przemysłu, które skutecznie z nich korzystają, warto więc wspomnieć choćby o przemyśle paliwowym, włókienniczym, farmaceutycznym, tytoniowym i alkoholowym. Oczywiście, wykorzystywanie konopi jako zamienników dla innych surowców nie musiało każdemu się podobać, nie minęło więc wiele czasu, a pojawiły się pierwsze kampanie, których celem stała się dyskredytacja wspomnianej rośliny.

Najczęściej zwracano uwagę na ich właściwości narkotyczne, a wiele osób świadomie ignorowało wszelkie różnice zachodzące pomiędzy konopiami indyjskimi oraz siewnymi. W rezultacie, w momencie, w którym Stany Zjednoczone podejmowały decyzję o delegalizacji konopi okazało się, że dotyczy ona obu ich rodzajów.

Decyzja ta wpłynęła także na postępowanie innych państw, do delegalizacji doszło przy tym również w państwach takich, jak Bangladesz, gdzie konopie uprawiano od setek lat doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak korzystne było ich działanie. Ta mniej lub bardziej świadoma ignorancja pokutuje zresztą do dziś, nie brakuje bowiem osób, które nadal uważają, że konopie to narkotyk, a w związku z tym najlepiej trzymać się od nich z daleka.

Nasiona konopne

Tymczasem konopie siewne, znane też jako przemysłowe, są w pełni legalne. Owszem, nadal możemy mówić o kontrowersjach, te jednak odnoszą się przede wszystkim do konopi indyjskich, a więc tych, których uprawa jest zakazana. Nasiona konopi siewnych są środkiem spożywczym nie tylko dopuszczonym do konsumpcji, ale również charakteryzującym się bogactwem składników odżywczych.

O nasionach konopi jest dziś głośno z przynajmniej kilku powodów, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że stanowią one niemożliwe do przecenienia źródło pełnowartościowego białka roślinnego. Jest ono niemal tak samo wartościowe jak białko sojowe, a do tego jego strawienie wiąże się z mniejszym wysiłkiem dla naszego organizmu. Innym ciekawym składnikiem nasion konopi siewnych są nienasycone kwasy tłuszczowe. Ludzki organizm robi z nich użytek, podstawowy problem z nimi związany dotyczy zaś tego, że nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarzać. Nie bez znaczenia jest i to, że konopie pozwalają regulować poziom cholesterolu, a nawet – poprawiają wygląd skóry.