Nasiona konopi

W Polsce zrealizowano ponad 200 000 recept na medyczną marihuanę

/* niestandardowy css */ .tdi_4_710.td-a-rec-img.tdi_4_710.td-a-rec-img img

Od czasu legalizacji w Polsce medycznej marihuany, liczba recept na ten lek drastycznie wzrosła. Statystycy szacują, że w latach 2019-2023 zrealizowano ponad 200 000 recept na medyczną marihuanę. Co to oznacza dla pacjentów i jaki wpływ ma na nich terapia medyczną marihuaną?

Medyczna marihuana: Statystyki sprzedaży w Polsce i wpływ na pacjentów

Jakie choroby leczy medyczna marihuana? Okazuje się, że spektrum działania medycznej marihuany jest dość szerokie. Medyczna marihuana może być stosowana w leczeniu bólu, stanów zapalnych, stwardnienia rozsianego, Parkinsona i innych chorób.

Popularność tego typu terapii drastycznie wzrosła po wprowadzeniu w Polsce prawa, które pozwala lekarzom na legalne przepisywanie medycznej marihuany oraz jej zakup w aptekach.

Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że w latach 2019-2023 nastąpił znaczny wzrost liczby pacjentów, którzy zdecydowali się na terapię medyczną marihuaną.

/* Niestandardowy CSS */. .tdi_3_260.td-a-rec-img.tdi_3_260.td-a-rec-img img

W ciągu ostatnich czterech lat zrealizowano ponad 200 000 recept na medyczną marihuanę.

Dane z Centrum e-Zdrowia - Sprzedaż i recepty na medyczną marihuanę w latach 2019-2023.

Informowaliśmy już, że dane zebrane przez Centrum e-Zdrowia wskazują na dynamiczny wzrost zainteresowania terapią medyczną marihuaną od czasu legalizacji.

W 2019 roku zarejestrowano około 23 000 recept. A to dopiero początek. W 2020 roku liczba zrealizowanych recept wyniosła już ponad 50 tysięcy.

Wynik ten podwoił się w 2021 roku do ponad 100 000 recept! Do czerwca 2023 roku liczba recept na medyczną marihuanę przekroczyła magiczne 200 tysięcy!

Tak szybki wzrost terapii konopiami indyjskimi potwierdza pozytywny trend medycznej marihuany. Pokazuje, że pacjenci i lekarze są coraz bardziej przekonani o skuteczności medycznej marihuany.

Skuteczność terapii medyczną marihuaną: perspektywa wiceministra i ocena lekarzy

Według wiceministra zdrowia medyczna marihuana zyskuje na znaczeniu jako forma alternatywnej terapii, szczególnie dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, objawy neuropatyczne i objawy związane z chemioterapią.

Według wiceministra potrzebne są dalsze badania i edukacja w tej dziedzinie, aby pomóc lekarzom zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać marihuanę do celów medycznych.

Z drugiej strony, opinie polskich lekarzy na temat skuteczności leczenia medyczną marihuaną są różne. Niektórzy eksperci podkreślają pozytywne efekty terapeutyczne marihuany u pacjentów.

Jest też wielu sceptyków i lekarzy, którzy mają ograniczoną lub nawet nieistniejącą wiedzę na temat leczenia medyczną marihuaną. Dotyczy to zarówno długoterminowych efektów, jak i interakcji medycznej marihuany z innymi lekami. Trend ten można odwrócić poprzez bardziej dogłębne szkolenie w tym zakresie.

/* Niestandardowy CSS */. .tdi_5_660.td-a-rec-img.tdi_5_660.td-a-rec-img img