Nasiona konopi

Historia legalizacji marihuany w Polsce

/* custom css */ .tdi_4_6f0.td-a-rec-img.tdi_4_6f0.td-a-rec-img

Przyszłość jest świetlana dla legalizacji marihuany w Polsce. Wciąż obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. W związku z tym posiadanie niewielkich ilości marihuany oraz uprawa na użytek własny lub medyczny zagrożone są karą do trzech lat pozbawienia wolności. W ostatnich latach nastąpiły w tym zakresie niewielkie, ale wciąż znaczące zmiany.

Przegląd polskiego ustawodawstwa dotyczącego marihuany

Ustawa z 22 czerwca 1923 roku jest pierwszym aktem prawnym dotyczącym Wisły i substancji psychoaktywnych. Zabrania ona "wytwarzania i przetwarzania, przywozu i wywozu, przechowywania [...] leczniczego lub opium, opium do palenia, haszyszu, kokainy morfiny, heroiny." Przedwojenne przepisy pozwalały na karę grzywny i konfiskatę nielegalnych narkotyków. Przewidywano również karę do dwóch tygodni do jednego roku pozbawienia wolności.

Z drugiej strony, w lutym 1925 r. Międzynarodowa Konwencja Opiumowa została podpisana przez Polskę. Nakładała ona ograniczenia na medyczne i naukowe użycie substancji psychoaktywnych (opium, kokaina, morfina), które były wymienione we wcześniejszej ustawie. W 1928 r. przepis ten wszedł w życie.

Na podstawie przystąpienia Polski w 1961 roku do międzynarodowych konwencji antynarkotykowych ONZ, w 1986 roku przyjęto pierwszą ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 24 kwietnia 1997 roku, która jest pierwszym aktem prawnym w III RP, w którym wymieniono marihuanę, jest również pierwszym aktem prawnym.

/* custom CSS */ .tdi_3_55b.td-a-rec-img img.

Ustawa z 29 lipca 2005 roku czyni nielegalną produkcję, import, pośrednictwo, a nawet posiadanie marihuany. Nakreśla również listę kar za posiadanie marihuany. Za większe ilości lub ich sprzedaż grozi nawet 15 lat więzienia.

Zmiany prawne, które wpłynęły na postrzeganie marihuany

Legalizacja medycznej marihuany niewątpliwie wpłynęła na stopniową zmianę postrzegania marihuany. Nieco ponad cztery lata temu w Polsce zalegalizowano medyczną marihuanę. Jak podaje Główny Inspektor Farmaceutyczny, wydał on w 2023 roku zezwolenia na import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie konopi innych niż włókniste i przetwory na 2 704,928 g czystego narkotyku.

Wynika to z faktu, że marihuana do celów medycznych nie była sprowadzana z Kanady czy Niemiec. Ma się to zmienić dzięki ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która pozwala na domową uprawę. Jest ona kontrolowana przez państwo i wyznaczone instytuty naukowe.

Nowelizację zaproponował Parlamentarny Zespół na rzecz Legalizacji Marihuany, a w ubiegłym roku uchwalił ją rząd PiS z posłem Kukiz'15. Daje ona również rolnikom nieco więcej swobody, jeśli uprawiają lub chcą uprawiać konopie.

Uprawy konopi siewnych miały kiedyś limit 0,2 procent THC. Nowelizacja dopuściła nieco więcej THC - 0,3 procent.

Polska jest jednak jeszcze daleka od legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego. Wkrótce zostanie ona zalegalizowana w Niemczech i Czechach do użytku rekreacyjnego. Obecnie nie jest dostępna w Polsce.

/* custom CSS */ .tdi_5_ec4.td-a-rec-img.td-a-rec-img