Nasiona konopi

Facing Change - The Global Transformation of Drug Policy [raport z konferencji].

W dniach 14-15 listopada 2015 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "In the face change-globalne przemiany w polityce narkotykowej". Jej organizatorem była Studencka Inicjatywa Polityki Narkotykowej (dziś: Społeczna Inicjatywa Polityki Narkotykowej).

Patronat medialny objęła między innymi Polska Sieć Polityki Narkotykowej, która lobbuje za zmianą polityki narkotykowej na bardziej permisywną-medyczną. Nie zabrakło również hiperrealnego forum dyskusyjnego, znanego ze swobodnej wymiany myśli na temat różnych stanów.

Tematy twarde

Konferencja została podzielona na dwa panele. W pierwszym panelu, Drugs in Politics and the Law (czyli Narkotyki w polityce i prawie), przedstawiono zobowiązania wynikające z podpisania przez Polskę konwencji ONZ o kryminalizacji posiadania i sprzedaży narkotyków. Pokazano również postępujące zmiany w polityce narkotykowej USA, polegające głównie na legalizacji w kilku stanach marihuany do użytku rekreacyjnego.

W referatach tych poruszono również bardziej złożone zagadnienia, takie jak interpretacja prawna i analiza orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zalegalizował w Polsce marihuanę do celów leczniczych.

Głos zabrały osoby z wielu środowisk. Nie zabrakło studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji różnych uczelni w Polsce, a także członków SIN. Praktycy na co dzień zajmowali się sprawami związanymi z narkotykami. Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli Fundacji Redukcji Szkód oraz pracownika Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, którzy podzielili się najnowszymi danymi na temat dopalaczy.

Tematy lekkie

Drugi panel dotyczył uwarunkowań kulturowych i badań nad narkotykami. Referaty dotyczyły nie tylko utartych schematów szkodliwości narkotyków i przeciwdziałania ich nadużywaniu. Prelegenci nie narzucali autocenzury, ale śmiało wypowiadali się o pozytywnych aspektach używania narkotyków w różnych kulturach.

Należy wspomnieć o prezentacji dotyczącej stosowania pejotlu i jego wpływu na rozwój religii Indian. Innym przykładem takiej prezentacji były słynne słowa Aldousa Huxleya "Drzwi percepcji". Od nich też wzięła się nazwa Jima Morrisona i jego zespołu "The Doors". Prezentacja pokazywała wpływ psychodelików na ludzki umysł.

To świetny pomysł! Polub nas

Jako zespół muzyczny należy wymienić prezentację artysty na temat zażywania narkotyków w PRL-u. Prelegentka zwróciła uwagę na wzorce konsumpcji narkotyków przez artystów z różnych subkultur, w tym hipisów i punków. Mówiła też obszernie o festiwalu w Jarocinie, który w czasach PRL cieszył się kultem.

Polecamy prezentację, w której autor omówił pozyskiwanie narkotyków przez internet. Omówił pokrótce obstrukcję i funkcjonowanie handlu narkotykami na wzór Allegro, jak Silk Road, a także będącą w obiegu walutę bitcoin.

Wiedza tryska

Dla wszystkich zainteresowanych nie było panelu poświęconego konkretnie marihuanie. Niemniej jednak, każda prezentacja dotyczyła tematów związanych z konopiami. Na Youtube dostępne są filmy z konferencji, które może obejrzeć każdy, kto chce zwiększyć swoją świadomość bez używania substancji psychoaktywnych. Poniżej znajduje się wybór materiałów z konferencji.

Sporządził uczestnik konferencji Krzysztof grabowski