Olej konopny - Kompendium wiedzy

Olej z konopi dla zdrowia i urody

Gdy mówimy o konopiach, nasze pierwsze skojarzenia związane z nimi z pewnością nie odnoszą się ani do zdrowia, ani do kosmetyków. Olej z konopi, o którym mówi się coraz częściej i więcej, nie powinien jednak budzić żadnego niepokoju, wytwarza się go bowiem nie z konopi indyjskich, ale z siewnych, a więc takich, które nie mają właściwości narkotycznych.

Charakterystyczny jest dla niego zarówno zielonkawy odcień, jak i orzechowy smak. Nie można nie docenić jednak i tego, że zawiera on wyjątkowo cenne kwasy tłuszczowe, w tym zarówno kwasy omega-6, jak i omega-3. Już sama ich obecność powinna budzić nasze zainteresowanie, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że kwasy te występują w idealnych proporcjach. Poza tym olej konopny dostarcza nam witaminy A, witaminy E, magnezu, cynku oraz wapnia.

Wspomaga układ krwionośny

Olej, który powstaje z nasion konopi charakteryzuje się działaniem zbliżonym do tego, jakie posiada olej lniany, podobieństwa można jednak doszukać się również porównując ich skład. Jego stosowanie zalecane jest miedzy innymi w odniesieniu do tych pacjentów, którzy zmagają się z chorobami serca oraz chorobami układu krwionośnego. Okazuje się, że już pięć łyżeczek takiego oleju w ciągu dnia jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu, automatycznie zmniejsza się więc ryzyko zakrzepicy żył głębokich, miażdżycy oraz nadciśnienia.

Łagodzi stany zapalne

Olej konopny pomaga też w leczeniu stanów zapalnych i w radzeniu sobie z problemami skórnymi. Może być stosowany przez osoby zmagające się z trądzikiem, jest jednak nieoceniony i wówczas, gdy chcemy zwalczyć negatywne skutki łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Jego skuteczność daje o sobie znać również wówczas, gdy staramy się uporać się z chorobami neurologicznymi, okazuje się bowiem, że nie tylko wzmacnia układ nerwowy, ale i poprawia koncentrację.

Czym jest olej z konopi?

Wspiera układ oddechowy

Może być tez wsparciem w procesie leczenia chorób układu oddechowego, niejednokrotnie radzi sobie przy tym z zaburzeniami, z jakimi mamy do czynienia w odniesieniu do gospodarki hormonalnej. Pozwala na łagodniejsze przejście menopauzy, a jednocześnie łagodzi bóle menstruacyjne. O zaletach oleju z konopi można jednak mówić nie tylko wówczas, gdy analizuje się sposób, w jaki wpływa on na nasze zdrowie.

Okazuje się, że może być on z powodzeniem wykorzystywany również jako kosmetyk, ma bowiem nie tylko właściwości przeciwalergiczne i odżywcze, ale również regeneracyjne, a jednocześnie przyczynia się do tego, że nasza skóra wolniej się starzeje. Jest wykorzystywany do nawilżania, gdy skóra jest sucha i odwodniona, łagodzi jej podrażnienia, zaczerwienienia i świąd, a także wspiera walkę ze stanami zapalnymi skóry.