Olej konopny - Kompendium wiedzy

O czym pamiętać sięgając po olej z konopi?

Jeśli zależy nam na znalezieniu prawdziwego oleju z konopi, musimy wiedzieć, gdzie należy prowadzić jego poszukiwania. Najlepszymi miejscami okazują się w tym przypadku sklepy zielarskie, choć pomocą mogą nam służyć również te z nich, w których sprzedawana jest zdrowa żywność. Najczęściej znajduje on zastosowanie w swojej surowej postaci, należy przy tym przechowywać go z dala od źródeł ciepła.

Gdy zastanawiamy się nad ewentualnymi ograniczeniami odnoszącymi się do jego stosowania, możemy odetchnąć z ulgą, mówimy bowiem o rozwiązaniu, które może być przyjmowane nie tylko przez dorosłych i dzieci, ale nawet przez osoby starsze. Co ważne, nawet jedna łyżeczka takiego oleju przyjmowana w środku dnia jest w stanie wzmocnić nasz organizm i pozwolić mu na sprawne funkcjonowanie.

O czym należy pamiętać sięgając po olej konopny?

Jeśli myślimy o stosowaniu oleju konopnego w celach terapeutycznych, konieczne jest zwiększenie jego dawki. W takim przypadku mogą być to dwie albo trzy łyżki. Oczywiście, nie ma mowy o przedawkowaniu, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy obserwować i analizować reakcji naszego organizmu skonfrontowanego ze zmianą diety. Olej nie posiada charakterystycznego dla siebie smaku, choć może się nam kojarzyć z orzechem. Jego barwa może być dość zróżnicowana i przechodzi od jasnej, do dość intensywnej zieleni.

Jak przyjmować olej konopny?

Olej konopny do posiłków

Mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdza się znakomicie jako dodatek do surówek oraz sałatek. Tym, co sprawia, że cieszy się on coraz większą popularnością, są przede wszystkim charakterystyczne dla niego właściwości. Mówiąc o jego składzie zwykle zwraca się uwagę na kwasy omega-6 oraz omega-3, nie bez znaczenia jest zaś i to, że są one dostępne w idealnych proporcjach. Nie można jednak zapomnieć również o przeciwdziałającym zawałom serca i miażdżycy kwasie gamma-linolenowym oraz o tym, że olej z konopi to cenne źródło witamin, soli mineralnych i aminokwasów.

Często można usłyszeć nawet o tym, że jego regularne stosowanie jest w stanie chronić nas przed nowotworami. Obecnie możemy zresztą obserwować wzmożone zainteresowanie olejem konopnym ze strony ośrodków badawczych z całego świata. Dziś wiemy już na pewno, że olej konopny może wspierać proces leczenia stanów zapalnych różnego pochodzenia, sprawdza się podczas chorób kardiologicznych i jest cennym wsparciem pacjentów zmagających się ze schorzeniami skórnymi. Można też sięgać po niego wówczas, gdy cierpi nasz układ oddechowy, a także w procesie leczenia zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jest to również pomoc dla osób zmagających się z chorobami neurologicznymi.