Olej konopny - Kompendium wiedzy

Co sprawia, że warto zainteresować się olejem konopnym?

Włókniste rośliny nie są wcale nowością i dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że od tysięcy lat znajdują one zastosowanie do wyrobu wyjątkowo mocnych materiałów, z których powstają choćby żagle. Właśnie do takich roślin należą konopie siewne, które zwracają na siebie uwagę również dlatego, że są roślinami oleistymi.

Olej konopny

Przez lata z powodzeniem wytwarzano więc z nich olej, a ten był wykorzystywany nie tylko do celów spożywczych, ale i kosmetycznych jako środek, który może łagodzić zmiany skórne. Gdy zastanawiamy się nad tym, co przesądza o ogromnym znaczeniu oleju konopnego, musimy zwrócić uwagę na to, że jest on cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co wcale nie mniej istotne, są one dostępne w idealnych proporcjach, czego nie można nie docenić mając świadomość tego, że ma to wpływ na idealny stosunek lipidów, z którymi mamy do czynienia w naszym organizmie.

Oczywiście, wysoka zawartość nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych, z jakich znany jest olej konopny, ma także swoje cienie, jest to bowiem olej, który nie znosi najlepiej zarówno kontaktu z powietrzem, jak i ze światłem. Nie powinien być on więc podgrzewany, a do tego zaleca się, aby przechowywać go w butelkach, które powstały z wykorzystaniem ciemnego szkła, pozwala to bowiem na zachowanie jego cennych właściwości. Jeśli kupujemy olej konopny, powinniśmy też przywiązywać dużą wagę do tego, jakie jest jego pochodzenie, naprawdę dobre rozwiązania mogą przy tym pochwalić się specjalnymi certyfikatami uprawy.

Witaminy i minerały

Olej rafinowany

Nie bez znaczenia jest i to, czy sięgamy po olej rafinowany, czy też nie. To właśnie olej tłoczony na zimno ma najwięcej zalet, po niego więc powinno się sięgać w pierwszej kolejności. Co ciekawe, dość łatwo można go rozpoznać nawet, jeśli nie uznajemy się za znawców tematu, mamy bowiem do czynienia z olejem o odcieniu ciemnej zieleni, który charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem. Jeśli chcemy cieszyć się charakterystycznymi dla niego dobroczynnymi składnikami, powinniśmy spożywać go na zimno, dobrym pomysłem jest więc dodawanie go do sałatek. Wiele osób polewa nim również tosty i warzywa.

Olej konopny zwraca na siebie uwagę ze względu na bogactwo witamin i minerałów, w jego składzie obecne są jednak również fitosterole, aminokwasy oraz przeciwutleniacze. Nie tylko wspomaga pracę serca i układu krwionośnego, ale również wymiernie obniża ciśnienie. Można na niego liczyć również chcąc wzbogacić organizm o witaminę K, a ta jest niezbędna zarówno do syntezy białek, jak i enzymów. Jest to również znakomity antyoksydant.