Marihuana lecznicza

Dlaczego marihuana powoduje senność?

Dlaczego marihuana sprawia, że jesteś senny?

Posted by Marihuana Doctors on 06/28/2019 in Medyczna Marihuana

Zaktualizowano 21 stycznia 2020 roku. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Opublikowany przez Marijuana Doctors on 10/10/2018 in Medyczna Marihuana

Treści medyczne przejrzane przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Medyczna marihuana ma potencjał do łagodzenia szerokiej gamy objawów i schorzeń. Ale, jak każdy inny rodzaj leku, ma ona skutki uboczne, które wpływają na niektórych ludzi bardziej niż na innych. Niektórzy pacjenci czują się senni po zażyciu leków na bazie marihuany. Ta senność może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego niektóre produkty z marihuany powodują zmęczenie i jak możesz zmienić swój plan leczenia, aby go uniknąć.

Nauka o konopiach indyjskich i senności

Kiedy zrozumiemy, jak nasze ciało reaguje na marihuanę, możemy ograniczyć skutki uboczne i zwiększyć korzyści. Konopie indyjskie powodują senność z powodu następujących czynników.

    Kannabinoidy: Medyczna marihuana w rzeczywistości składa się z około 500 związków. Substancje zwane kannabinoidami stanowią co najmniej 85 z tych związków. Aktywują one nasz system endokannabinoidowy, który obejmuje receptory w całym organizmie. Kiedy kannabinoidy aktywują receptory związane z naszym cyklem snu i czuwania, stajemy się senni. Badania wskazują na związek tetrahydrokannabinol (THC) jako główną przyczynę senności związanej z marihuaną. Terpeny: Oprócz kannabinoidów, w konopiach można znaleźć setki związków zwanych terpenami. Nawet osoby, które nie używają marihuany, spożywają terpeny - występują one w aromatycznych ziołach i roślinach. Podobnie jak kannabinoidy, terpeny również działają razem, wpływając na organizm na różne sposoby. Terpen o nazwie myrcene powoduje senność i jest zawarty w konopiach indyjskich. Rodzaj leku: Pacjenci mają do dyspozycji szeroki wachlarz metod konsumpcji marihuany. Niektóre z tych opcji lekowych mogą wzmocnić działanie marihuany wywołujące senność. Kanapki z dużą ilością cukru lub herbata z dodatkiem konopi mogą uspokajać i wywoływać senność. Z kolei leki stosowane miejscowo, które docierają tylko do mięśni, mogą w ogóle nie powodować zmęczenia. Formuły leków o wysokiej zawartości THC stwarzają większe ryzyko senności niż leki o mniejszej zawartości THC.

Jak zmniejszyć senność

1. Wypróbuj inną formułę lub produkt.

Kiedy zauważysz, że twój lek powoduje senność, pierwszym krokiem jest próba zmiany produktu na inny. Koncentraty, kapsułki i inne produkty z naparem mają formułę składającą się z różnych związków. Niektóre z nich zawierają więcej THC niż inne, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będą powodować senność.

Jeśli potrzebujesz dużej ilości THC w swoim leku, spróbuj poprosić o produkt, który zawiera również dużą ilość kannabidiolu (CBD). CBD zmniejsza skutki uboczne THC i zwiększa korzyści płynące z jego stosowania. Jeśli przyjmujesz swój lek w formie jadalnej, znajdź coś, co ma niższą zawartość cukru.

2. Zmień swój szczep.

Inną opcją podczas szukania lekarstwa, które nie powoduje senności, jest poszukanie nowego szczepu. Należy pamiętać, że szczepy mogą obejmować indica, sativa lub hybrydy. Szczepy indica mają bardziej uspokajające działanie niż szczepy z dziedzictwem sativa. Wiele szczepów indica ma więcej terpenów niż szczepy sativa. Nawet jeśli twój szczep nie ma tyle THC, zawarte w nim terpeny mogą mieć wpływ na jego działanie.

3. Zażywaj świeższe lekarstwa.

Podczas gdy THC ma największy wpływ na poziom senności wywołany przez lek, inne kannabinoidy mają podobny efekt. Kannabinol (CBN) potęguje senność związaną z THC. Możesz nie mieć dużej kontroli nad zawartością THC w swoim leku, chyba że go zmienisz, ale możesz zmniejszyć ilość CBN.

Kiedy THC wchodzi w kontakt z powietrzem, zaczyna przekształcać się w CBN. Jeśli używasz kwiatów do leczenia, przechowuj je w szczelnym pojemniku z dala od światła. Marihuana ma tendencję do zawierania więcej CBN, kiedy staje się sucha i starzejąca się z powodu naturalnego procesu utwardzania.

4. Zmień swój schemat leczenia.

Jeśli czujesz się zadowolony z efektów swojego leku i nie chcesz go zmieniać, możesz spróbować przyjmować go przed snem. Znaczna część senności powinna ustąpić po przebudzeniu. Jednakże, niektóre z korzyści mogą być również zmniejszone.

To podejście wymaga trochę eksperymentów, więc spróbuj go na noc przed dniem, w którym nie planujesz robić zbyt wiele. Może się okazać, że czujesz się na tyle dobrze w ciągu dnia, że możesz zmienić dawkowanie na nocne. I może się okazać, że twój sen się poprawił.

Marihuana jako środek wspomagający sen

Podczas gdy niektórzy pacjenci wolą unikać uspokajających efektów marihuany, inni przyjmują ją specjalnie w celu poprawy snu. Leki na bazie marihuany mogą pomóc w takich zaburzeniach snu jak:

Podczas gdy niektórzy pacjenci nie preferują uspokajających efektów marihuany, inni zażywają ją specjalnie w celu poprawy snu. Leki na bazie konopi indyjskich łagodzą dolegliwości związane ze snem, takie jak:

    Bezsenność: Poprawia jakość snu. Zespół niespokojnych nóg: Zmniejsza ból i mrowienie Koszmary senne i PTSD: Tłumi złe sny.

Zrób to przed zmianą planu leczenia

Zanim zdecydujesz się na poważną zmianę w leczeniu medyczną marihuaną, porozmawiaj ze swoim lekarzem polecającym lub pracownikiem dyspensy. Zmiana sposobu przyjmowania leku z marihuany może być bezpieczna, ale ci specjaliści pomogą Ci płynnie przejść do nowego planu. Możesz zadzwonić do swojego lekarza lub poprosić o pomoc konsultantów w swojej poradni.

Dowiedz się więcej

Efekty uboczne marihuany są zazwyczaj łagodne, ale radzenie sobie z nimi pozwoli Ci bardziej cieszyć się leczeniem. Na MarijuanaDoctors.com, naszym celem jest dostarczenie wyczerpujących informacji na temat wszystkiego, co związane z medycyną konopi. Odwiedź naszą stronę o skutkach ubocznych już dziś, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych skutkach ubocznych, a także o tym, jak sobie z nimi radzić.