Nasiona konopi

Proszę, pokaż mi kogoś, komu marihuana odebrała życie - Prof. Jerzy Vetulani dla Cannabis News

Prof. Jerzy Vetulani

Urodził się w Krakowie w 1936 roku. W czasie II wojny światowej wychowywała go samotnie matka. Jego ojciec brał udział w wojnie od 1939 roku. Jerzy, zbuntowany młodzieniec, wstąpił do Klubu Ateistów i Wolnomyślicieli[1]. Był stałym bywalcem Piwnicy pod Baranami i jednym z jej założycieli.

W 2002 r. bez powodzenia kandydował na prezydenta Krakowa. W późniejszych latach wspierał m.in. Janusza Palikota.

Działalność naukowa

Jest psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem honorowym Indian Academy of Neurosciences, doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Vetulani, jako jedyny polski naukowiec, otrzymał nagrodę Anna Monica International Class II Award w uznaniu za badania nad mechanizmami elektrowstrząsów. Jest również współautorem badań nad morfiną i lekami przeciwdepresyjnymi. Jest regularnym wykładowcą na wiodących uniwersytetach i współautorem prac takich jak Narkotyki bez dydaktyki. Ból i depresja. Farmakoterapia depresji: Współczesne podstawy teoretyczne i doświadczenia kliniczne.

Poglądy na temat legalizacji marihuany

Profesor Vetulani popiera dekryminalizację narkotyków i legalizację marihuany. W wywiadzie dla Przekroju[2] powiedział: "Chciałbym żyć w społeczeństwie, w którym tak jak wychodzimy zjeść ciastko, tak samo jest to szkodliwe. Będziemy mogli pójść do kawiarni i zapalić marihuanę".

Naukowcy twierdzą, że marihuana nie jest szkodliwa dla organizmu, w przeciwieństwie do alkoholu, który jest legalny. Powiedział, że alkohol może spowodować poważne uszkodzenie mózgu, ale marihuana, jeśli nawet uszkodzi uwagę, może zostać odwrócona, powiedział telewizji Polsat, zapytany, czy dałby swojemu wnukowi napić się wódki czy papierosa[3].

Uważa również, że pomysł, że palenie marihuany prowadzi do samobójstwa, jest zmyślony. Pisze na swoim blogu[4], że wskaźniki samobójstw wśród młodych ludzi są wyższe w krajach, w których obowiązuje prawo dotyczące marihuany, niż w tych, w których marihuana jest zdekryminalizowana. Powołuje się przy tym na badania opublikowane na portalach Edutube i Nationmaster.

Wywiad z profesorem Jerzym Vetulanim dla Cannabis News

Medyczne zastosowania marihuany

Vetulani podkreśla właściwości lecznicze marihuany. Na swoim blogu[5] pisze, że marihuana pozwala zmniejszyć dawki leków przeciwbólowych i uspokajających, a także innych leków psychiatrycznych.

Poproszony o wymienienie chorób, w których marihuana ma pozytywny wpływ, wymienia on w szczególności stwardnienie rozsiane. Marihuana łagodzi napięcie mięśni i zapewnia znaczną ulgę. Pomaga również osobom z porażeniem mózgowym i urazami rdzenia kręgowego. THC jest często zalecane przez lekarzy pacjentom ze stwardnieniem rozsianym. Jest to coś, o czym rzadko mówi się publicznie. Osoby z jaskrą, takie jak ja, również korzystają z THC, ponieważ obniża on napięcie wewnątrzgałkowe. W wywiadzie[6] profesor Vetulani stwierdził, że jego okulista powiedział mu, że palenie marihuany jest jedyną rzeczą, która może pomóc moim oczom. Twierdzi on, że palenie marihuany jest również korzystne dla pacjentów z rakiem, AIDS, anoreksją i astmą.

Działania na rzecz świadomości społecznej

Uważa on, że początki negatywnego postrzegania marihuany sięgają lat trzydziestych XX wieku i popularności meksykańskich imigrantów w Ameryce. Meksykanie zaczęli obwiniać marihuanę za wszelkiego rodzaju problemy, które stworzyli. "Europa ślepo podążyła za wielką siostrą zza oceanu i nikt nigdy tego nie wyprostował" - powiedział w wywiadzie rzece z Marią Mazurek[7].

Zawsze zwraca uwagę na to, że media wypaczają jego sens, manipulując lub skracając jego wypowiedzi. W jednej ze stacji telewizyjnych odbyła się debata. Powiedziałem w niej, że alpinizm powoduje więcej nieszczęść niż marihuana. Osobiście nie znam nikogo, kto zmarł z powodu marihuany. Jednak kilku moich przyjaciół alpinistów zapłaciło za swoją pasję kalectwem. Prezenterka była przygotowana na puentę: powiedziała, że 85% Polaków jest przeciwko legalizacji marihuany. Dodałem, że w XVIII wieku 96% Polaków popierało palenie czarownic. Niestety, puenta nie została uwzględniona. W ten prosty sposób media demonizują problem" - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Polskiego[8].

Zachęcamy do lektury i zakupu książek profesora Jerzego "Mózg i błazen" oraz "Bez ograniczeń. Jak mózg rządzi naszym życiem.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Vetulani

[2] Gdybym miał plantację marihuany, "Przekrój", 3 grudnia 2012, s. 24-25

[3] Wydarzenia, Polsat, 20.01.2012 r.

[4] https://vetulani.wordpress.com/2013/01/30/nie-taka-straszna-jak-ja-maluja/

[5] https://vetulani.wordpress.com/2013/01/30/nie-taka-straszna-jak-ja-maluja/

[6] Unbound. Jak rządzi mózg, Mazurek, Maria, Vetulani, Jerzy, PWN 2015

Mózg i klaun. Rozmowa z Jerzym Petulanim, Marcinem Rotkiewiczem, Czarne 2015.

[8] http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/2867902,nawet-czarownice-wiedzialy-co-sprzedaja,id,t.html