Nasiona konopi

Polacy chcą dekryminalizacji marihuany jak w Czechach

W Czechach 5 roślin marihuany, 5 gramów haszyszu i 15 gramów suszu marihuany nie są przestępstwami, lecz wykroczeniami. Wszystko wskazuje na to, że u naszych południowych sąsiadów nastąpi legalizacja marihuany rekreacyjnej. Według ankiety Kantar przeprowadzonej na zlecenie Free Cannabis my również z radością przyjęlibyśmy takie zmiany w prawie i pozazdrościlibyśmy Czechom.

Od 2010 roku Czechy zdekryminalizowały posiadanie i uprawę marihuany na własny użytek. Według sondażu, tego właśnie Polacy najbardziej zazdroszczą swoim południowym sąsiadom.

Rekreacyjne palenie jointa w Polsce to wciąż odległe marzenie. Medyczna marihuana jest nad Wisłą legalna i przepisywana pacjentom na receptę. Nawet najmniejsza ilość marihuany jest przestępstwem. W Polsce zamiast grzywny, jak w Czechach, karą jest więzienie.

Legalizacja marihuany w Czechach

Czeski parlament pracuje obecnie nad dwiema poprawkami, które zmienią istniejące przepisy. Pierwsza poprawka zwiększa dostępność marihuany leczniczej, podczas gdy druga całkowicie legalizuje używkę!

Badania Kantar i liczne inicjatywy Wolnych Konopi nie są ważne dla polityków w Polsce. Kantar przeprowadził ankietę wśród 1011 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i starszych między 3 a 8 lipca 2020 r., aby określić ich stosunek do marihuany.

Większość respondentów (55%) jest przeciwna pomysłowi karania więzieniem posiadania nawet niewielkich ilości marihuany w Polsce. 27 proc. "zdecydowanie się sprzeciwia", a 28 proc. "raczej przeciw". 15 proc. Polaków nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Trzydzieści procent respondentów poparło karę więzienia za posiadanie niewielkich ilości marihuany. 11 proc. zdecydowanie popiera ten środek, a 19 proc. "raczej popieram".

Kantar sprawdził również, jak ta opinia została podzielona według danych takich jak płeć, wykształcenie, wiek i wielkość miejsca zamieszkania. Kobiety częściej niż mężczyźni chcą kary więzienia za palenie jointów. W przypadku kobiet, 33 procent stwierdziło, że popiera takie sankcje. W przypadku mężczyzn, 28 procent stwierdziło, że są za. 52 procent kobiet reprezentujących płeć piękną i 57 procent mężczyzn opowiada się za dekryminalizacją. 15 procent każdej płci nie ma zdania.

Młodzi i wykształceni za dekryminalizacją

Znaczna liczba respondentów w wieku 65 lat i starszych jest przeciwna abolicji. 43 procent głosowało przeciwko depenalizacji. Grupy wiekowe od 25 do 34 lat (65%), od 25 do 44 lat (63%), od 18 do 24 lat (59%), od 35 do 44 lat (57%) i od 45 do 54 lat (51%) uzyskały największą liczbę głosów za takim rozwiązaniem.

Osoby z wykształceniem zawodowym najczęściej głosowały za więzieniem za posiadanie marihuany - 26 procent - ale 49 procent było przeciwnych. Respondenci z wyższym wykształceniem wydają się być bardziej liberalni. 61 procent tej grupy opowiedziało się za dekryminalizacją. 55 procent respondentów z wykształceniem pomaturalnym lub średnim i 58 procent wśród osób nadal uczących się wyraziło ten sam pogląd.

Kantar przeanalizował również preferencje polityczne respondentów. Okazało się, że niezależnie od tego, czy respondenci byli lewicowi, centrolewicowi czy centroprawicowi, ponad połowa z nich popierała zniesienie kary więzienia za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

Źródło: https://spidersweb.pl