Nasiona konopi

Niedobór medycznej marihuany - posłowie i minister interweniują razem

Magdalena Biejat & Marcelina Zawisza próbują rozwiązać problem braku medycznej marihuany w aptekach. Posłanki Partii Razem interweniowały w imieniu pacjentów u Ministra Zdrowia.

Wysłali pismo, w którym pytali między innymi: "Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło jakiekolwiek kroki w celu jak najszybszego zdiagnozowania i rozwiązania problemu dotyczącego braku dostępu do Medycznej Marihuany?". Brak medycznej marihuany w aptekach nadal stanowi problem.

Gazeta Pomorska interweniowała w tej sprawie na początku tego miesiąca. Informowała ona, że pacjenci nie mogą dostać w aptekach preparatów na bazie medycznej marihuany od dziś, kiedy to stały się one nielegalne!

Czy popyt przewyższa podaż?

Zdajemy sobie sprawę, że popyt jest znacznie większy niż nasza podaż" -powiedział w wywiadzie dla dziennika Tomasz Witkowski. Witkowski jest menedżerem Spectrum Cannabis, części kanadyjskiej grupy Canopy Growth. Importer potwierdził, że największa do tej pory dostawa suszu konopnego dotrze do Polski jeszcze w lutym.

Osobno Magdalena Biejat z ugrupowania Razem i Marcelina Zawisza walczą o to, by medyczna marihuana była dostępna dla pacjentów. Posłowie zadali Łukaszowi Zumowskiemu łącznie pięć pytań:

Jakie są przyczyny zakłóceń w dostępie pacjentów do leku? Kiedy pacjenci mogą spodziewać się ponownej dostępności leku? Ile czasu, według danych za 2019 r., zajmuje obecnie Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu zatwierdzenie leku?

Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło jakiekolwiek kroki w celu jak najszybszego zdiagnozowania i rozwiązania problemu braku dostępu do medycznej marihuany? Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło jakiekolwiek kroki, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości?"

Import tylko od jednej firmy

Grupa polityków z partii Razem zgadza się, że medyczna marihuana jest nielegalna od momentu jej legalizacji.

"Niestety, w tej chwili jest ona importowana tylko z Kanady, na rynku jest praktycznie jeden producent, a jej dostawy nie przebiegają płynnie. Koszt leczenia może być bardzo wysoki. Jeden gram medycznej marihuany w aptece kosztuje obecnie ok. 70 zł, a miesięczna terapia może kosztować nawet kilka tysięcy" - czytamy na stronie Razem.