Nasiona konopi

Jak nasiona konopi wpływają na nasz organizm?

Gdy przedmiotem naszych analiz stają się konopie, trudno nie kojarzyć ich przede wszystkim z narkotykami. O ile jednak narkotyki posiadają w swoim składzie substancje odpowiadające za wywoływanie halucynacji, o tyle konopie siewne ich nie posiadają. Jeśli więc odwiedzimy jeden ze sklepów ze zdrową żywnością, z pewnością dostrzeżemy, że dostępna jest w nich mąka z konopi, nasiona konopi, wykonane z nich mleko, a przede wszystkim – olej.

Konopie pod lupą

Konopie znajdują jednak zastosowanie również w budownictwie i są ważnym budulcem domów przyjaznych środowisku naturalnemu, w których nie ma mowy ani o pleśni, ani o grzybach. I nawet jeśli konopie nadal uchodzą za rozwiązania kontrowersyjne, trudno nie dostrzec tego, że systematycznie rośnie liczba ich zwolenników. O dużej koncentracji substancji o charakterze odżywczym można mówić przede wszystkim w kontekście nasion konopi. Te posiadają w swoim składzie między innymi białko wysokiej jakości oraz aminokwasy, nie bez znaczenia jest zaś i to, że są one cennym źródłem kwasów tłuszczowych oraz minerałów takich, jak choćby cynk, magnez, fosfor, wapń oraz żelazo.

Na uwagę zasługuje jednak również obecność w ich składzie witamin z grupy B, witaminy E orz kwasów omega-3, tych ostatnich jest bowiem zdecydowanie więcej niż ma to miejsce w orzechach włoskich. Lista ciekawych składników będzie jednak kompletna dopiero wówczas, gdy wspomnimy o błonniku i jego korzystnym wpływie na organizmy tych osób, które myślą o pozbyciu się nadmiaru kilogramów. Nie tylko skład nasion konopi robi jednak wrażenie, wcale nie mniej interesujące okazują się bowiem ich właściwości.

Bogactwo konopi

Wpływ konopi na nasze zdrowie

Tu na pierwszy plan wysuwają się osoby zmagające się z problemami skórnymi, nasiona konopi mogą bowiem zmniejszać dolegliwości nawet w przypadku schorzeń tak poważnych, jak choćby łuszczyca. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że skutecznie wzmacniają kości, są bogatym źródłem białka, co jest dobrą wiadomością dla wegan, wzmacniają system odpornościowy, przyczyniają się do skrócenia czasu choroby i już na poziomie komórkowym przyczyniają się do regeneracji naszego organizmu.

Nasiona konopi okazują się też nieocenione w przypadku stanów zapalnych, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, sprawiają, że polepsza się nasza pamięć, mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także sprawiają, że poprawie ulega trawienie. Coraz częściej mówi się również o ich znaczeniu w profilaktyce antynowotworowej. Ich plusem jest również to, że łatwo włącza się je do codziennego menu, mogą być bowiem ważnym składnikiem sałatek, ciasteczek oraz porannej owsianki.