Medycyna naturalna

Najciekawsze właściwości konopi siewnych

Nasiona konopi mogą budzić początkowo niepokój, już na wstępie wypada więc podkreślić, że nie powstają one wcale z wykorzystaniem konopi indyjskich, ale konopi siewnych. Nie są one zresztą wcale rośliną anonimową, już od dawna znajduje ona bowiem zastosowanie w przemyśle, gdzie docenia się przede wszystkim jej wytrzymałe włókna.

Konopie siewne cieszą się popularnością również ze względu na możliwość wykorzystywania ich łodyg. Te z powodzeniem mogą być spalane w piecu, choć używa się ich również w procesie ocieplania domów. Oczywiście, nie wszyscy są tego świadomi, nie powinno więc nas zaskakiwać, że dla większości naszych rodaków pierwszym skojarzeniem związanym z konopiami jest to, które dotyczy ich działania narkotycznymi. Tymczasem marihuana jest pozyskiwana przede wszystkim z konopi indyjskich ze względu na to, że zawierają one imponujące ilości THC. Składnik ten możemy znaleźć również w konopiach siewnych, należy jednak mieć świadomość tego, że jego obecność to mniej niż jeden procent.

Konopie siewne

Uprawa konopi siewnych jest dość powszechna, mamy bowiem do czynienia z roślinami wykorzystywanymi tak w celach spożywczych, jak i przemysłowych. Nasiona konopi mogą być zresztą przyrządzane na co najmniej kilka sposobów, nie tylko opieka się je więc, ale również przygotowuje się koktajle z ich udziałem. Popularne jest również ich mielenie oraz przygotowywanie specjalnej pasty z ich udziałem. Ciekawym rozwiązaniem jest również olej konopny zwracający na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na imponującą zawartość kwasów omega-3.

Nasiona konopi

Jak uprawiać konopie?

Konopie znane są również z tego, że nie zaliczają się do roślin wymagających. Mogą rosnąć na niemal każdej glebie, nie trzeba ich przy tym spryskiwać i odchwaszczać. Już choćby dlatego nie trzeba obawiać się o ich skład. Roślina ta może być zresztą wykorzystywana na dziesiątki sposobów, wśród których znajdują się i te, które początkowo nie wydają się oczywiste. Konopie siewne są więc składnikami papieru i paliwa, mogą przy tym rosnąć jeszcze szybciej niż drzewa, co sprawia, że uzasadnione jest promowanie ich jako odnawialnych źródeł energii.

Coraz więcej uwagi przywiązuje się też do jej organicznego charakteru. Nie może być jednak inaczej, wiąże się to bowiem z mniejszym ryzykiem reakcji alergicznej niż ma to miejsce w przypadku innych nasion. Warto mieć na uwadze i to, że nasiona konopi coraz częściej dodaje się również do pasz. Głównymi producentami konopi są Francja, Chiny oraz Kanada.

W USA w 1950 podjęto decyzję o zakazie ich produkcji, co może być szokujące już choćby ze względu na szereg różnic występujących pomiędzy konopiami siewnymi i indyjskimi. Konopie nadal pozostają jednak roślinami chwalonymi ze względu na swoje zalety – te związane z wpływem na zdrowie oraz te, które odnoszą się do samej ich uprawy.