Nasiona konopi

Medyczna marihuana z obniżoną stawką VAT

W aptekach medyczna marihuana będzie bardziej przystępna cenowo. Podatek VAT został obniżony z 23 do 8 procent. Aurora Poland starała się o niższą stawkę podatku od kwietnia. To nie pierwszy raz, kiedy producenci medycznej marihuany starają się o obniżenie podatku VAT. W końcu się udało, a pacjenci będą teraz płacić mniej za lek.

Pacjenci korzystający z medycznej marihuany musieli płacić od 60 do 70 zł za gram. Cena ta wkrótce będzie niższa ze względu na obniżenie stawki VAT. Do tej pory stawka ta wynosiła 23%.

Spectrum Therapeutics jako pierwsze chciało obniżyć VAT do 8% w ciągu roku. Niestety nie zakończyło się to sukcesem. Aurorze Poland udało się uzyskać niższą stawkę VAT od kwietnia tego roku.

Tańsza medyczna marihuana

Aurora Polska osiągnęła swój cel obniżając VAT na trzy produkty. Podatek w wysokości 8% zostanie zastosowany do:

Aurora Cannabis Flos 20/1 (20% THC, 1% CBD)

Aurora Cannabis Flos 8/8 (8% THC, 8% CBD) [czasowa niedostępność].

Aurora Cannabis Flos 1/12 (1% THC, 12% CBD)

Trzeci z trzech wymienionych produktów jest obecnie dostępny w aptekach. Pozostałe dwa powinny pojawić się w najbliższych dniach. Aurora Poland nawiązała już kontakt z hurtowniami medycznej marihuany w celu poinformowania ich o obniżce cen. Hurtownicy ci potwierdzili spadek cen, co spowoduje, że pacjenci zapłacą w aptekach za susz mniej niż dotychczas.

Więcej marihuany dostępnej dla pacjentów

Jarosław Sachajko, poseł KUKIZ'15, wielokrotnie zwracał uwagę na wysokie koszty medycznej marihuany, a także jej ograniczoną dostępność dla pacjentów. Podkreślał to podczas konferencji poświęconej marihuanie.

Lekarze bardzo rzadko przepisują medyczną marihuanę ze względów ekonomicznych. Pacjenci są biedni i nie stać ich na tak drogie zakupy. "Lek chemiczny może kosztować kilka złotych, podczas gdy gram medycznej marihuany kosztuje kilkadziesiąt złotych" - powiedział Jarosław Sajko.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule. Obniżenie podatku VAT na medyczną marihuanę spowoduje nieznaczny spadek cen, ale nie na tyle, aby była ona dostępna dla wszystkich, w tym najbiedniejszych pacjentów.